3 Aralık 2011 Cumartesi

Bu haftaki konum beyaz hayvanlar

Bu hayvanlardaki soy genelde hep beyaz değiller mesela aslanlar genelde buğday rengi ama bazı kalıtsallık sorunları yüzünden aslanların beyazları  da var.Benim hazırladığım sunum aslanlar ve kaplanlar için.İlk önce aslanlardan başlayalım:


ASLANLAR:

Bu hayvanlardan 500 kadar vardır zannediyordum lakin meğersem ölmediler ise 30  
tane varmış:(
Bu hayvanlar hastalıklı değiller ve sadece hücrelerdeki kalıtsallık sorunları yüzünden beyazlar.Asla vahşi yaşamda yaşayamazlar demiyorum ama yaşarlarsa az yaşarlar.Diğer aslanlar gibi avlanamazlar.Otların 
arasında renkli dolayısıyla saklanamazlar ve kolay fark edildikleri için avları tarafından farkedilirler.Büyük ihtimalle açlıktan ölürler ama renklerinin dikkat çekiciliği sayesinde av ararken av olabilecek  hayvanlar bunlar ,bu yüzden  acıyorum bu hayvancıklara.Afrikada ki bir doğal yaşam parkında 30 tane bulunuyormuş.


KAPLANLAR!!!!!!!!


Beyaz kaplan, sanılanın aksine, kaplan türünün bir alt türü olmamakla birlikte, pigmentasyon açısından genetik bir eksiklik sebebiyle bu şekilde doğan kaplanlara verilen isimdir.Açık renk bir pigmentasyonun sebebi, yavrunun her iki taraftan da resesif geni almasıdır. Pembe burun, pembe patiler, gri beyaz alacalı surat, buz mavisi gözler, beyaz-krem rengi arası bir kürk ve üzerindeki siyah-gri-kahverengi şeritler. beyaz kaplanlar, turuncu olanlarla çiftleşebilir ancak yavrular resesif gen açısından heterozigot olacak ve tuyleri turuncu olacaktır... bunu tek istisnası, çiftleşilen turuncu kaplan da bir heterozigot ise, bu durumda yavru, %50 ihtimalle çift resesif gene sahip olup beyaz olabilecektir. Turuncu renkli normal pigmantasyonu kaplanlarla karşılaştırıldığında, beyaz kaplanların hem doğumda hem de ilerki devrelerde turuncu kaplanlardan daha iri oldukları gözlemlenmiş.
AYRICA VE AYRICA;
Diğer kaplanlarda olduğu gibi beyaz kaplanların da tüylerini traş etmeniz sonucunda, siyah şeritleri derisinin üzerinde görebilirsiniz.

1 yorum:

  1. Bak bunu bilmiyordum, teşekkür ederim paylaştığın için.

    YanıtlaSil